Ilham Aliyev met with Serbian President
On November 11, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Aleksandar Vučić, President of the Republic of Serbia. During the meeting, the Presidents commended the strong bilateral…
• November 12, 2024
• 602 views
Ilham Aliyev met with President of Belarus
On November 11, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Aleksandr Lukashenko, President of the Republic of Belarus. The head of state expressed gratitude to his Belarus…
• 592 views
Ilham Aliyev met with UN Secretary-General
On November 11, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with António Guterres, Secretary-General of the United Nations (UN). The UN Secretary-General congratulated Azerbaijan on chairing COP29 and…
Opening ceremony of World Leaders Climate Action Summit at COP29 started in Baku
The World Leaders Climate Action Summit at the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change commenced on November 12 in…