On February 26, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Khojaly Genocide Memorial in Baku’s Khatai district to commemorate the 33rd anniversary…
State banquet on behalf of President Ilham Aliyev hosted in honor of Pakistan’s Prime Minister
A state banquet was hosted on behalf of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the Gulustan Palace in Baku in honor of Prime Minister of the Islamic…
Official welcome ceremony was held for Prime Minister of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif
An official welcome ceremony was held for Muhammad Shehbaz Sharif, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, who arrived in the Republic of Azerbaijan for a state visit. A…
Ilham Aliyev received Speaker of Iran’s Islamic Consultative Assembly
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by Mohammad Bagher Ghalibaf, Speaker of the Islamic Consultative Assembly of Iran, on February 20.
Ilham Aliyev received Chairperson of Council of Republic of National Assembly of Belarus
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Natalya Kochanova, Chairperson of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus, on February 19.…
Ilham Aliyev reviewed ongoing construction of Aghdam city secondary school No. 1
On February 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva inspected the construction progress of Aghdam city secondary school No.1. The head of state…
Ilham Aliyev reviewed the ongoing construction of the Hilton Garden Inn Hotel in the city of Aghdam
On February 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva reviewed the ongoing construction of the Hilton Garden Inn Hotel in the city of…
• February 13, 2025
• 590 views
Ilham Aliyev received credentials of incoming Paraguayan ambassador to Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Ceferino Valdez Peralta, newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Paraguay, on February 13.
Ilham Aliyev received credentials of newly appointed Belarusian ambassador to Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Dmitry Pinevich, incoming Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus, on February 13.
Ilham Aliyev received credentials of newly appointed Turkish Ambassador to Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Birol Akgün, incoming Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkiye to Azerbaijan, on February 13.