On April 28, an official welcome ceremony was held for Masoud Pezeshkian, President of the Islamic Republic of Iran. A guard of honor was arranged for the Iranian President in…
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was interviewed by China Global Television Network (CGTN) in Beijing. The interview was aired on this TV channel on April 25. Correspondent…
On April 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Church of the Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary in Baku…
On April 24, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met in Beijing with Song Hailiang, Chairman of the Board of China Energy Engineering Corporation Limited (“Energy China”). It…
Ilham Aliyev held expanded meeting with President of China Xi Jinping
On April 23, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held an expanded meeting with Xi Jinping, President of the People’s Republic of China, in Beijing.
• April 17, 2025
• 445 views
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Tanja Fajon, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia, on April 17. During…
• 591 views
On April 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Lu Mei, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China.…
• April 16, 2025
• 444 views
On April 16, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held a one-on-one meeting with Mikheil Kavelashvili, President of Georgia, who is on an official visit to Azerbaijan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Gilbert Houngbo, Director-General of the International Labour Organization (ILO), on April 14. During the meeting, progress and achievements in Azerbaijan under…
On April 11, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Ersin Tatar, President of the Turkish Republic of Northern Cyprus, in Antalya.