On January 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Oumar Kande, incoming Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Guinea.
Ilham Aliyev received credentials of Slovenia’s newly appointed ambassador
On January 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the credentials of Gorazd Renčelj, incoming Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia. The Ambassador presented…
Ilham Aliyev met with Prime Minister of Croatia in Davos
On January 22, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Andrej Plenković, Prime Minister of the Republic of Croatia, at the latter’s request in Davos. Andrej Plenković…
• January 21, 2025
• 590 views
Ilham Aliyev met with Latvian President in Davos
On January 21, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Edgars Rinkēvičs, President of the Republic of Latvia, at the latter’s request in Davos. Edgars Rinkēvičs fondly…
President Ilham Aliyev met with CEO of Oliver Wyman Group in Davos
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Nick Studer, CEO of Oliver Wyman Group, on January 20 in Davos. Nick Studer highlighted the potential areas of cooperation…
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev arrived in the Swiss Confederation on January 20 to participate in the World Economic Forum. The head of state was interviewed by…
Ilham Aliyev paid tribute to 20 January martyrs
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the Alley of Martyrs to honor the cherished memory of the 20 January martyrs. The head of state laid a wreath…
Ilham Aliyev held expanded meeting over lunch with Georgian Prime Minister
On January 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held an expanded meeting over lunch with Irakli Kobakhidze, Prime Minister of Georgia.
Ilham Aliyev held one-on-one meeting with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a one-on-one meeting with Irakli Kobakhidze, Prime Minister of Georgia, who is on a working visit to the country.
Ilham Aliyev received CEO and President of Franklin Templeton Jenny Johnson
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Jenny Johnson, Chief Executive Officer and President of Franklin Templeton, one of the world’s leading asset management firms, on January 16.…