President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their family members attended the inauguration of the Central Botanical Garden in Baku, following extensive landscaping, major…
Ilham Aliyev met with Secretary-General of the Commonwealth
On November 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Patricia Janet Scotland, Secretary-General of the Commonwealth.
Ilham Aliyev met with President of Palau
On November 18, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Surangel Whipps, President of the Republic of Palau.
Ilham Aliyev met with Russian Finance Minister and Faction Leader in State Duma
On November 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Anton Siluanov, Minister of Finance of the Russian Federation, and Leonid Slutsky, leader of the Liberal Democratic…
Ilham Aliyev met with Secretary General of the Council of Europe
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Alain Berset, Secretary General of the Council of Europe. Berset expressed his appreciation for the invitation to…
Ilham Aliyev met with President of North Macedonia
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Gordana Siljanovska Davkova, President of the Republic of North Macedonia. Gordana Siljanovska Davkova commended the excellent organization…
Ilham Aliyev met with President of Montenegro
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Jakov Milatović, President of Montenegro. Jakov Milatović congratulated the Azerbaijani President on the successful organization of COP29,…
Ilham Aliyev met with President of 79th Session of UN General Assembly
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Philemon Yang, President of the 79th Session of the UN General Assembly. Emphasizing the high-level relations between…
Ilham Aliyev met with Chief Adviser to the Interim Government of Bangladesh
On November 14, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Muhammad Yunus, Chief Adviser to the Interim Government of the People’s Republic of Bangladesh. Muhammad Yunus fondly…
Ilham Aliyev met with IMF Managing Director
On November 13, President of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Kristalina Georgieva, Managing Director of the International Monetary Fund (IMF). President Ilham Aliyev thanked Georgieva for attending COP29. The head…